Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                                O nás ...                  x73.gif

 

         Honitba MS Dědkovská hora se nachází v nádherném  koutu kraje Vysočiny v okrese Žďár nad Sázavou. Sdružení využívá revír o celkové rozloze 1249 ha. Z toho zemědělské půdy je 621 ha, lesní půdy (zastoupeny převážně jehličnany) 334 ha, vodní plochy činí 10 ha a ostatní pozemky 284 ha.  Výškový rozdíl v honitbě je zhruba od 520m do 694m nad mořem (vrchol Dědkovské hory).      

  

honitba.jpg

   

         Honitba je pronajatá od honební společnosti Blízkov - Dědkov. Na honebních pozemcích vykonává právo myslivosti 22 aktivních členů ( + 1 čestný člen), kteří se snaží co nejlépe praktikovat svoji zálibu ku prospěchu české myslivosti.  Věkový průměr ve sdružení je zhruba 44 let. K dispozici máme 5 psů s loveckou upotřebitelností: 3 ohaře, 1 barváře a 1 jezevčíka. Další ohař a teriér jsou prozatím ve výcviku.

 

          Normované stavy máme pro zvěř srnčí, zajíce a pro bažanta. Početní stavy pro srnčí zvěř jsou normované na 75 ks ve II. jakostní třídě pro 1238 ha. Zajíc polní je normovaný v počtu 74 ks ve IV. jakostní třídě a baimg_0340.jpgžant obecný v počtu 14 ks na 200 ha.  Dalším druhem zvěře který lze spatřit je zvěř černá, vyskytující se u nás pouze sporadicky v závislosti na druhu pěstovaných plodin a podmínkách jednotlivých ročních období. Vzácně lze spatřit vysokou, která zde pouze prochází. Ze škodné je to převážně liška, kuna a někdy i  jezevec. 

 

          Tak jako v předchozích letech, tak i letos se snažíme zvyšovat populaci  bažanta obecného. Proces zazvěřování začína nákupem  jednodenních kuřat a pomocí kvočen slepice domácí jsou bažanti odchováni a následně vypuštěni do přírody. Lze s úspěchem říci, že i přes vyšší stavy škodné v revíru, můžeme spatřit bažantí kuřata vyvedená již ve volné přírodě.  V loňském roce bylo img_0217.jpgodchováno a vypuštěno 90 ks bažantů.  V nemalém počtu můžeme potkat také koroptev polní.  Z tohoto důvodu bylo vybudováno dostatečné množství zásypů pro zimní přikrmování. V průběhu celého roku se snažíme zajistit dostatek krmiva pro přikrmování v době nouze. Jadrná krmiva se nakupují, objemové krmivo je každý povinen zajistit si sám. Pravidelně se podávají léčiva proti případným parazitům.  

 p1040660.jpg

          Z kulturních akcí - každoročně pořádáme "Poslední leč". Zábava s velmi bohatou  tombolou a výbornou  mysliveckou kuchyní.                                            

       

 x74.gif